• Dyktando na Święto Niepodległości!

          • Bezpłatny portal edukacyjny edukacyjny www.dyktanda.pl zaprasza na specjalne, charytatywne Dyktando na Święto Niepodległości! Będzie ono rozgrywane w całości online. Im więcej osób włączy się w akcję, tym bardziej pokaźna suma wspomoże potrzebujących.

            Każde wypełnienie dyktanda to 1 złoty na cel charytatywny. Udział w dyktandzie jest całkowicie bezpłatny, wystarczy kliknąć ZAPISZ SIĘ DO KONKURSU na poniższej stronie:

             

            https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2021

            Aktualnie na stronie dyktanda uruchomiona została możliwość zgłaszania celów charytatywnych i społecznych. Mogą to być np. zbiórki na leczenie lub niezbędny sprzęt. O tym, komu przekazane zostaną zebrane pieniądze, zadecydują uczestnicy Dyktanda na Święto Niepodległości. 

            W poprzedniej edycji Dyktanda na Święto Niepodległości udało się zebrać siedem tysięcy złotych. Od tego czasu portal diametralnie się rozwinął, dlatego organizatorzy przewidują, że w tym roku zebrana kwota sięgnie 20 tys. zł!

            Rywalizacja będzie odbywała się w kilku grupach wiekowych, dzięki temu możemy zaprosić całe rodziny - dorosłych, młodzież oraz dzieci. Oprócz niesienia pomocy jest to też świetna okazja, aby w tym ważnym dniu zweryfikować swoje umiejętności językowe, czerpiąc z tego frajdę. Tekst dyktand opracują wybitni językoznawcy z Fundacji Języka Polskiego, dlatego tym bardziej warto się zapisać na Dyktando na Święto Niepodległości! Nie zapominajmy też, że każdy uczestnik to dodatkowa złotówka dla potrzebujących! 

            Zapisy i zgłaszanie celów możliwe jest pod adresem:https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2021

             

            Pozdrawiamy,

            Zespół Dyktanda.pl

          • Światowych Dniach Tabliczki Mnożenia

          • 1 października 2021 roku nasza szkoła uczestniczyła w 11 Światowych Dniach Tabliczki Mnożenia (ang. 11th World Multiplication Table Day). Jest to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października.

            Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. 

            „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była na lekcjach matematyki w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów ustnych oraz pisemnych. Łącznie w akcji wzięło udział około 200 uczniów. Najlepsi uzyskali tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia.

            Gratulujemy!

                                                                                                 Koordynatorzy akcji:

                                                                                                 Aneta Szot     

                                                                                                 Magdalena Sidor-Nowak

          • Czytam, bo warto! Czytanie ma moc!

          • 7 października 2021r. klasa 2a była  na wycieczce do Biblioteki Publicznej w Trzebosi w ramach dwóch realizowanych projektów: innowacji pedagogicznej  szerzącej czytelnictwo pt. Czytam, bo warto oraz ogólnopolskiej akacji  pod hasłem  Czytanie ma moc! Pani Bibliotekarka z uśmiechem i zaciekawieniem opowiadała dzieciom o zbiorach swojej biblioteki. Zainteresowała wszystkich teatrzykiem kamishibai prezentując bajkę pt. Kotka Psotka. Warto podkreślić, że bajkę pięknie przeczytał kolega Marcin. Oczywiście zabawy z Kołem Fortuny okazały się rewelacją. Bardzo spodobało się naszym dzieciom wymyślanie i odgadywanie kolejnych tytułów bajek. Wiele dzieci już wcześniej zapisało się do tej biblioteki i na pewno kolejni też się zapiszą. Wizyta była bardzo udana, a Pani Bibliotekarka wykazała się  wielką cierpliwością i ogromną wiedzą o książkach. Doskonaląc techniki czytania i pogłębiając naszą wiedzę dzieci będą jeszcze często odwiedzać bibliotekę.

          • Zaproszenie dla uczniów klas 7 i 8 Zespołu Szkół w Trzebosi

          • Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji

            w Sokołowie Młp., Klub Strzelców i Kolekcjonerów Broni „Sagittarius”, Sołtys Sołectwa Trzeboś

            ZAPRASZAJĄ

            Uczniów klas 7 i 8 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bł. Bronisława Markiewicza w Trzebosi

            DO UDZIAŁU W IMPREZIE REKREACYJNO-SPORTOWEJ „STRZELECTWO - SPORT I REKREACJA DLA KAŻDEGO”

            24 października 2021 r. w godzinach od 9:00 do 17:00 na Gminnej Strzelnicy Sportowej „Partyzant” w Sokołowie Młp.

            Program imprezy:

            9:00-16:30 - Rejestracja uczestników,

            9:15-16:45 - Strzelania rekreacyjne (w trakcie strzelań, na życzenie uczestnika, będzie istniała możliwość oddania 10 strzałów ocenianych, które zostaną uwzględnione w rywalizacji o trzy pozycje pucharowe)

            16:45-17:00 - Wręczenie pucharów za zajęcie trzech miejsc pucharowych

            W trakcie imprezy, uczestnicy oraz ich opiekunowie, będą mieli możliwość skorzystania z ciepłego posiłku.

            - Koszt uczestnictwa w imprezie - bezpłatnie,

            - Liczba miejsc - 40 uczestników

            - Rejestracja uczestników od godz. 9.00 - 16.30 na Gminnej Strzelnicy Sportowej „Partyzant” w Sokołowie Młp.

            eduresized_plakat-strzelnica-24-10-2021-1(1).jpg

          • Bądź ECO z EURECĄ! Konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży.

          • Coraz więcej rozwiązań ekologicznych pojawia się w otoczeniu każdego z nas. Pozwalają one jak najlepiej zadbać o środowisko i jego zasoby, aby te przetrwały dla następnych pokoleń. Warto przyjrzeć im się nieco bardziej, przedstawić w twórczy sposób na fotografii i zaprezentować innym w konkursie ECO z EURECĄ!

             

            Jak wziąć udział w konkursie ECO z EURECĄ?

            Wykonać zdjęcia znajdujących się w najbliższym otoczeniu – w domu, szkole, na podwórku lub w innych miejscach – rozwiązań ekologicznych, a następnie przesłać je na adres mailowy:

            Eureca-Pro@polsl.pl do 15 listopada 2021 roku.

            Wymagany format zdjęć to: plik JPG o wielkości nieprzekraczającej 10MB, dłuższy bok zdjęcia: nie mniej niż 2400 px.

             

            Kto może wziąć udział?

            W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Uczestnicy będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych:

            – klasy I-III,

            – klasy IV-VIII,

            – szkoły ponadpodstawowe.

             

            Kiedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu ECO z EURECĄ?

            Wyniki i rozdanie nagród laureatom konkursu jest zaplanowane na 6 grudnia 2021 roku. Laureaci zostaną uhonorowani dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami.

             

            Kto jest organizatorem konkursu?

            Organizatorem konkursu jest Politechnika Śląska.

            Przedsięwzięcie jest organizowane w ramach Projektu ERASMUS+ EURECA-PRO.

             

            EURECA-PRO (European University Alliance on Responsible Consumption and Production) to konsorcjum tworzone przez Politechnikę Śląską oraz University of Leoben (Austria), Technical University Freiberg (Niemcy), University of Petrosani (Rumunia), University of Leon (Hiszpania), Technical University of Crete (Grecja), Mittweida University of Applied Sciences (Niemcy), skupiające się między innymi wokół szeroko pojętych zagadnień związanych z 4. i 12. Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ: dobra jakość edukacji dla wszystkich oraz zrównoważona konsumpcja i produkcja.

            Partnerzy konsorcjum współpracują w zakresie umiędzynarodowienia kształcenia, badań oraz innowacji w zakresie rozwoju środowiska i społeczeństwa, a także aspektów technologicznych, ekologicznych, gospodarczych, społecznych i politycznych.

            Celem konkursu ECO z ERUECĄ jest promocja założeń projektu EURECA-PRO ze szczególnym ukierunkowaniem na kształtowanie i wzmacnianie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

            Zapraszamy do udziału w konkursie ECO z EURECĄ i zapoznania się z regulaminem.

            Strona internetowa konkursu ECO z EURECĄ.

          • 14 października Dzień Edukacji Narodowej

          • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom pedagogicznym oraz niepedagogicznym składam serdeczne życzenia.

            Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić, aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić, który dopiero gdy dorośnie to zrozumie, jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie...

            Życzę wielu sukcesów zawodowych aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

            Dyrektor Zespołu Szkół w Trzebosi

            mgr Lucyna Korzenny

          • 12 ROCZNICA NADANIA IMIENIA

          • 1 października br. świętowaliśmy już 12. rocznicę nadania imienia naszej szkole oraz poświęcenia sztandaru. Z tej okazji uczniowie VI klasy przygotowali uroczystą akademię, podczas której przypomnieli wszystkim życiorys bł. Bronisława Markiewicza oraz zaprezentowali kilka wierszy o naszym patronie. Wszystko to uświetniły piosenki w wykonaniu dziewcząt z "Kalinki".

            Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości. 

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klas drugich zaprosili do naszej szkoły panią Irenę Wójcik, bibliotekarkę z Biblioteki Publicznej w Trzebosi. Pani bibliotekarka pięknie przeczytała uczniom baśń Andersena “Królowa Śniegu” wykorzystując do tego teatrzyk kamishibai. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. A na odwrocie każdej takiej ilustracji znajduje się tekst. Dzieci mogły oglądać piękne ilustracje, które zmieniały się jak slajdy i posłuchać jednocześnie narratora. Później uczniowie rozwiązywali zagadki dotyczące znajomości baśni Andersena. Każda klasa druga przygotowała i przeczytała swoją ulubioną baśń. Klasa 2a czytała baśń “Nowe szaty cesarza”, a klasa 2b przypomniała sobie baśń “Świniopas”. Miejmy  nadzieję, że poprzez organizację takich akcji rozbudzimy wśród dzieci zamiłowanie do czytania i pokażemy, że czytanie  to świetny sposób na  spędzanie wolnego czasu.

            B. Tęcza

          • Wracamy po przerwie na podium…

          • W dniu 27 września 2021r. odbyły się powiatowe MISTRZOSTWA W LEKKIEJ ATLETYCE w Rzeszowie, w których uczniowie naszej szkoły zaprezentowali bardzo dobrą formę, mimo tak długiej przerwy spowodowanej pandemią i zajęli następujące lokaty:

            • Wakuła Wojciech kl. 8a I miejsce w biegu na 1000m;
            • Rodzeń Aleksandra kl. 8b  kl. II miejsce na 600m;
            • Plizga Gabriel kl. 8b II miejsce na 300m;
            • Matuła Martyna kl. 8a III miejsce w biegu na 100m;
            • Kubala Daniel kl. 8b III miejsce w biegu na 1000m.

             

            Pozostali uczniowie biorący udział w zawodach uplasowali się tuż poza podium.

            Wszystkim uczniom składam serdeczne gratulacje! Trzymam kciuki w dalszych rywalizacjach sportowych już na szczeblu wojewódzkim! Jednocześnie zachęcam rówieśników oraz młodszych uczniów naszej szkoły do podjęcia podobnych sportowych wyzwań.

            mgr Tomasz Korzenny

            nauczyciel wychowania fizycznego

          • „Pamiętniki Chrumasa”

          • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w roku szkolnym 2020/2021 zrealizował kampanię promocyjną Programu dla szkół, której główną osią jest serial animowany „Pamiętniki Chrumasa”. Ubiegły rok szkolny, ze względu na panujące warunki był trudny zarówno dla uczniów jaki i nauczycieli. W tym trudnym okresie szczególnie ważne jest utrzymanie ciągłości edukacji i promowanie postaw oraz wartości, które będą kierować młodzież na właściwe ścieżki rozwoju.

            Zachęcamy do oglądania  nowych odcinków serii pod adresem:

             https://www.youtube.com/c/ProgramdlaszkolPDS

          • Podziękowanie

          • Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

            Dziękuję  za udział  Państwa szkoły w  internetowym  badaniu  ankietowym przeprowadzonym  w  maju i czerwcu 2021 r. w ramach projektu badawczego pt. „Auschwitz w pamięci społecznej Polaków po 75 latach”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i realizowanego w Uniwersytecie Jagiellońskim.

            _pdf_105697_podziekowanie.pdf

             

          • Uroczysta Msza Św. Polowa

          •       W pochmurny i chłodny dzień 19 września 2021 roku przy grobach pomordowanych przez NKWD   
            w 1944 roku w Turzy, odbyła się uroczysta Msza Święta Polowa, którą odprawił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Senior Diecezji Rzeszowskiej Kazimierz Górny.

                  W upamiętnieniu 77 rocznicy mordu na żołnierzach AK przetrzymywanych w obozie w Trzebusce,
            a następnie zamordowanych skrytobójczo w lesie turzańskim wziął udział poczet sztandarowy wraz
            z opiekunami reprezentujący naszą społeczność szkolną.

                 Skład pocztu: Wojciech Mierzwa, Gabriel Plizga, Wiktoria Śliż, Wiktoria Niezgoda, Gabriela Szymańska oraz Anna Kardyś.

            Dziękujemy uczniom za godną postawę.

            Opiekunowie pocztu pani Lucyna Stasiła i pan Dariusz Dec

            D. Dec

          • „Wczoraj przedszkolak, dzisiaj pierwszak”

          •      W naszej szkole od kilku lat przyjęła się tradycja, że 1 września odbywa się pasowanie na ucznia.  Dzieci przychodzą do szkoły po wakacjach i od razu w symboliczny sposób są włączane w poczet społeczności szkolnej. Większość z nich zna koleżanki, kolegów oraz sam budynek, bo tutaj uczęszczała do przedszkola i zerówki. Teraz jednak stają przed nowym wyzwaniem, jakim jest nauka w szkole.

               Uroczystość pasowania rozpoczęła Pani Dyrektor mgr Lucyna Korzenny, która w okolicznościowym wystąpieniu powitała zebranych pierwszoklasistów i ich rodziców. Następnie na salę został wprowadzony  poczet sztandarowy. Wszyscy w skupieniu wysłuchali hymnu państwowego. Wychowawczyni klasy 1. mgr Małgorzata Kula sprawdziła krótkim testem, jakie wyobrażenie o szkole mają przyszli uczniowie. Okazało się, że zgodnym chórem udzielali poprawnych odpowiedzi. Później wspólnie wyrecytowano wiersz  Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? – Polak mały”, który nazywany jest „Katechizmem młodego Polaka”. Po tym nastąpiło ślubowanie na sztandar szkoły. W podniosłej atmosferze każde z dzieci zobowiązało się być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię szkoły, dobrze się uczyć, kochać swoją ojczyznę oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pani dyrektor mgr Lucyna Korzenny symbolicznym ołówkiem pasowała dwudziestu dwóch pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. bł. Br. Markiewicza w Trzebosi. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i okolicznościowy upominek ufundowany przez rodziców.

                Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej doniosłej uroczystości rozpoczynającej nowy etap życia dzieci – etap edukacji szkolnej.

            M. Kula