• Projekt Mystery Country - drugie spotkanie

          • Tuż po długim weekendzie majowym, udało nam się po raz drugi zorganizować spotkanie online w ramach międzynarodowego projektu eTwinning.

            Tym razem klasa 6b wyposażona w 10 pytań, laptop, telefony komórkowe, atlasy, mapy i głowy przygotowane na wyzwanie, przywitała się z inną klasą z tajemniczego kraju. Po zadaniu kilku pytań typu tak/nie, m. in. o członkostwo w Unii Europejskiej, dostęp do morza i położenie geograficzne, zadano pytanie: Czy jesteście z Bośni i Hercegowiny? I to był strzał w dziesiątkę! Przypominam, że w trakcie połączenia, nie używaliśmy ojczystych języków, żeby się ułatwić sprawy „przeciwnikom”.​​​​​​​​​​​​​​

            Nasi koledzy, troszeczkę dłużej wypytywali nas o nasz kraj (kolory flagi, obszar w porównaniu z Węgrami, litery w nazwie) i po dwóch błędnych „strzałach” (Łotwa, Litwa), również dla nich rozległy się brawa.

            Kolejnym etapem było przeliterowanie nazw naszych miejscowości, wypytanie o strefę czasową, stolicę oraz aktualną pogodę. Na końcu omówiliśmy dla naszych rówieśników wyświetlaną prezentację o Polsce, w której były szczegóły dotyczące znanych miast, symboli, stolicy, sławnych osób oraz tradycyjnych potraw. Nauczycielka z Bośni i Hercegowiny, Azra, również opowiedziała nam kilka ciekawostek o swoim kraju oraz miasteczku Brčko.

            Gratuluję moim uczniom bystrego umysłu, umiejętności szybkiego analizowania danych oraz zdolności komunikacyjnych.

            Lucyna Stasiła

          • XIV edycji Powiatowego Turnieju Matematyczno – Przyrodniczego

          •  XIV edycji Powiatowego  Turnieju

            Matematyczno – Przyrodniczego „W dobrym klimacie’’

            pod honorowych patronatem

            Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Młp.

             Organizator turnieju:

            Nauczyciele Zespołu Matematyczno – Przyrodniczego w Zespole Szkół w Trzebosi.

            Cele turnieju:

            Cel główny:

            Popularyzacja przedmiotów matematyczno – przyrodniczych w procesie dydaktycznym  na terenie powiatu rzeszowskiego.

            Cele szczegółowe:

            • rozwijanie zainteresowań matematyczno – przyrodniczych,
            • motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy w dziedzinie nauk ścisłych,
            • stwarzanie uczniom warunków do sprawdzania poziomu swoich umiejętności                         i porównywania ich z umiejętnościami uczniów innych szkół,
            • wdrażanie zasad zdrowej rywalizacji,
            • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.

            Miejsce i terminarz turnieju:

            Zgłoszenia do Turnieju przyjmowane są do 10 maja 2023 roku. (Wzór karty zgłoszenia stanowi załącznik nr 2 do regulaminu turnieju).

            Zgłoszenia po upływie tego terminu nie będą uwzględnianie.

            Rozpoczęcie turnieju: 18 maja 2023 r. (czwartek) o godzinie 8:30  w Zespole Szkół   w Trzebosi.

            REGULAMIN do pobrania - regulaminXIV(2).pdf

             

          • (Nie)zwykła matematyka

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym (Nie)zwykła matematyka. Głównym celem projektu jest kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Poniżej przedstawiam efekty wybranych prac uczniów klasy 4 oraz 8b.

            Moduł IV Zadanie 4 Cienie. Budowanie budowli na podstawie rzucanych przez nie z trzech stron cieni.

            Uczniowie klasy 4 korzystając z sześciennych klocków tworzyli budowle na podstawie rzucanych przez nie cieni z przodu, z prawej strony oraz z góry. Następnie budowali własne figury i starali się narysować ich cienie.

            Moduł VI Świąteczna matematyka Zadanie 1: Dzień Tabliczki Mnożenia

            Uczniowie szkoły podstawowej przystąpili do egzaminów z tabliczki mnożenia. Osoba, która w czasie 60 sekund poprawnie rozwiązała wszystkie zadania otrzymała tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klasy 4 utrwalali znajomość tabliczki mnożenia z wykorzystaniem kart pracy. Uczenie się tabliczki przez kolorowanie to przy okazji świetne ćwiczenie rozwijające motorykę małą.

            Moduł II Zadanie 6: Op-art – świat złudzeń optycznych.

            Uczniowie klasy 4 wykonywali walentynkowe serduszka  z wykorzystaniem techniki Op-art. Op-art wykorzystuje odpowiednie układy kolorów i form geometrycznych jako zjawiska optyczne dające wrażenie ruchu i wymiarowości.

            Moduł I: Co w trawie piszczy. Zadanie 7 – Ślimak Teodorosa

            Uczniowie klasy 8 tworzyli Ślimaki Teodorosa – czyli konstrukcje złożoną z trójkątów prostokątnych, w których jedna z przyprostokątnych ma długość 1 a druga jest równa długości przeciwprostokątnej poprzedniego trójkąta. Pomysł konstrukcji opiera się na Twierdzeniu Pitagorasa. Jest wykorzystywany do konstrukcji odcinków o długości 2 , 3, 5, 6 itd.

            Moduł VIII: Budujemy Zadanie 3: Mój pokój – budowa makiety pokoju.

            Uczniowie klasy 4 z wielkim zaangażowaniem budowali makiety swoich wymarzonych pokoi w odpowiedniej skali. W swoich pracach zadbali o wiele szczegółów takich jak meble, dywany, firanki itp.

            Koordynator projektu

            Aneta Szot