• Podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego pt. „Wakacyjne widoki”

• Szkolny konkurs fotograficzny pt. „Wakacyjne widoki” trwał od 11 do 26 września 2023 r. W tym czasie organizatorzy gromadzili wakacyjne zdjęcia od uczniów kl. I-III edukacji wczesnoszkolnej. W sumie do konkursu przystąpiło 20 uczestników. Komisja dokonała przeglądu zdjęć zgodnie z regulaminem i wykonała wystawę na tablicy. Zebrane fotografie przedstawiają polskie i zagraniczne miejsca, które swoim pięknem zachwycają oglądających.

Niezwykłe zdjęcia ukazują różne budowle i krajobrazy. Wśród nich znajduje się:

1. Lublana – stolica Słowenii
            2. Zamek krzyżacki w Malborku
            3. Zielony Staw Kieżmarski w Słowacji
            4. Meczet w Manavgat w Turcji
            5. Wodospady Kravica w Bośni i Hercegowinie
            6. Palmiarnia Miejska w Gliwicach
            7. Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu
            8. Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach
            9. Zamek w Łańcucie
            10. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Krzywa Wieża w Pizie we Włoszech
            11. Statua Wolności w Nowym Yorku w Stanach Zjednoczonych
            12. Wybrzeże Atlantyku we Francji
            13. Zamek w Niedzicy w Pieninach
            14. Zapora wodna na Jeziorze Solińskim
            15. Wodospad na rzece Tabor w Rymanowie Zdroju
            16. Ojcowski Park Narodowy
            17. Polańczyk na brzegu Jeziora Solińskiego
            18. Szybowisko w Bezmiechowej Górnej w Bieszczadach
            19. Morskie Oko w Tatrach
            20. Jezioro Czorsztyńskie z widokiem na Tatry

Podsumowanie konkursu odbyło się 9 października 2023 r. Każdy uczestnik konkursu otrzymał uwagę pozytywną, dyplom i nagrodę.

Nagrodzeni uczniowie to:

• I miejsce: Nina Szczepanik, Miłosz Chorzępa, Antoni Kraska, Rita Matuła, Milena Świątoniowska
            • II miejsce: Renata Piersiak, Kacper Sawicki, Karolina Tęcza, Szymon Grygiel, Michał Piękoś, Patryk Boksa, Tomasz Flak, Klara Kraska
            • III miejsce: Igor Czerwiński, Beata Piersiak, Bartosz Zięba, Jakub Kroczek
            • Wyróżnienie: Gracjan Nowak, Emilia Koziarz, Zuzanna Cisek

Gratulujemy zwycięzcom wyczucia chwili i artystycznego ujęcia niezwykłych miejsc na fotografii. Dziękujemy uczniom za udział w konkursie.

Organizatorzy: Małgorzata Kula, Weronika Osetek i Agnieszka Ożóg

• Uroczyste otwarcie Ekopracowni przyrodniczej – Zielone Serce Szkoły

• Dnia 5 października 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni przyrodniczej w Zespole Szkół w Trzebosi. Z tej okazji przybyli do szkoły wyjątkowi goście. P. Dyrektor – mgr Lucyna Korzenny rozpoczęła swoim przemówieniem uroczystość zorganizowaną na sali gimnastycznej. Następnie uczniowie zaprezentowali przedstawienie przygotowane pod opieką p. mgr Małgorzaty Żarek, p. mgr Marty Norek i p. mgr Marii Słobodzian.

W tym dniu pięknie śpiewała również Szkolna Grupa Artystyczna „Mała Kalinka” przygotowana przez p. mgr Justynę Bandura i p. mgr Justynę Kuduk. Następnie głos oddano najważniejszym gościom.

Później wybrani goście wchodząc do klasopracowni przecięli zieloną wstęgę, podkreślając uroczyste otwarcie Ekopracowni. Ponadto nowa Ekopracownia została poświęcona przez proboszcza parafii w Trzebosi – ks. mgr Piotra Trelę. Warto podkreślić, że Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły powstała w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. W ramach utworzenia Ekopracowni wykonano remont sali lekcyjnej i zakupiono m. in. mikroskopy wraz z akcesoriami, zestawy brył, elektroniczną stację pogody, nowe mapy, kompasy, zestaw do badania gleb oraz jakości powietrza, zestaw skał i minerałów, globusy, a także sprzęt laboratoryjny. Mamy nadzieję, że Ekopracownia przyczyni się do rozwinięcia zainteresowań przyrodniczych wśród uczniów, a także podniesie ich poziom świadomości ekologicznej. Relację z wydarzenia można było obejrzeć w TVP Rzeszów.

Agnieszka Ożóg

• Dzień Patrona Szkoły

• Dnia 3 października 2023 r. świętowaliśmy XIV rocznicę nadania Szkole Podstawowej Nr 1 w Zespole Szkół w Trzebosi imię bł. ks. Bronisława Markiewicza oraz sztandaru szkoły. Cała społeczność szkolna za sztandarem szkoły udała się do kościoła pw. Opatrzności Bożej w Trzebosi, gdzie miała miejsce uroczysta akademia przybliżająca postać naszego Patrona Szkoły wraz z występem muzycznym  Szkolnej Grupy Artystycznej „Mała Kalinka”.

Uroczystość przygotowały p. mgr Monika Sidor, p. mgr Justyna Bandura i p. mgr Justyna Kuduk. Następnie wystąpiła p. Dyrektor – mgr Lucyna Korzenny. Ponadto ks. proboszcz mgr Piotr Trela odprawił uroczystą Eucharystię w intencji całej społeczności szkolnej. W swojej pouczającej homilii wskazał na najcenniejsze wartości człowieka przez pryzmat życia naszego Patrona i dar ofiarowania siebie innym. Swoje słowa skierował również do zgromadzonych pedagogów, jako wybrańców powołanych do bycia autorytetem i wzorem dla następnych pokoleń. Mamy nadzieję, że bł. ks. Bronisław Markiewicz otacza naszą szkołę swoją opieką każdego dnia.

Agnieszka Ożóg